بازگشت دستیار آفیس 2003؛ این گیره‌ی کاغذ دوست‌داشتنی!

تقریبا اکثر کسانی که با آفیس 2003 کار کرده‌اند، او را دیده‌اند و می‌شناسند… گیره‌ی کاغذی با یک جفت چشم و ابرو که بر روی یک برگه‌ی کاغذ نشسته بود. من اولین بار این گیره‌ی کاغذ را در کتاب «مبانی علم رایانه» برادرم در سال ۱۳۸۲ دیدم، قیافه بامزه‌ای داشت و در آن کتاب اسمش «مددکار آفیس» ترجمه شده بود. اما نام اصلی این گیره‌ی کاغذ Clippy است، یک دستیار برای مایکروسافت آفیس؛ شاید شکل اولیه‌ی دستیارهای شخصی هوشمند (مانند سیری و کورتانا) که این روزها در iOS، ویندوز و اندروید آنها را زیاد می‌بینیم. وقتی ۱۸-۱۷ سال پیش در ویندوز اکس‌پی، زمانی که برنامه‌ی Word را باز می‌کردیم، Clippy در گوشه‌ی سمت راست صفحه با چیزی مثل دوچرخه می‌آمد و آنجا می‌نشست و در زمانی که مشغل تایپ بودیم آن گوشه‌ی صفحه، شکلک‌های بامزه‌ای درمی‌آورد!

افزونه دستیار آفیس 2003 (Clippy) برای مرورگر

می‌توانستیم مثلا برای نوشتن یک نامه یا درج تصویر، رسم جدول و… از Clippy کمک بگیریم و وقتی که می‌خواستیم برنامه Word را ببندیم، او با گوشه‌ی گیره‌ی کاغذش به شیشه‌ی مانیتور ضربه می‌زد و می‌پرسید که آیا می‌خواهید داکیومنتی فعلی را قبل از رفتن ذخیره کنید؟ اما Clippy تنها در نسخه‌های آفیس 97 تا 2003 حضور داشت و در نسخه‌های بعدی آفیس، دیگر توسط مایکروسافت مورد توجه قرار نگرفت، شاید به دلیل اینکه از نظر کاربران آفیس، Clippy خیلی مفید نبود و در فرهنگ عامه و memeها خیلی مورد تمسخر قرار گرفت.

اما با تمام این تفاسیر، اگر شما دلتان برای این گیره‌ی کاغذ تنگ شده است، می‌توانید دوباره در مرورگرتان آن را ببینید! افزونه‌ی Clippy برای گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و اپرا در دسترس است؛

دانلود افزونه Clippy برای گوگل کروم

دانلود افزونه Clippy برای موزیلا فایرفاکس

دانلود افزونه Clippy برای اپرا

بعد از نصب این افزونه،‌ همان Clippy قدیمی در گوشه‌ی صفحات وب نمایش داده می‌شود و شروع به درآوردن شکلک‌های قدیمی و بامزه‌اش می‌کند. همچنین با توجه به آدرس صفحه‌ی وبی که در آن هستید، هرزگاهی جملات خنده‌داری نیز می‌گوید، مثلا اگر شما در حال جستجو در گوگل باشید، Clippy می‌گوید: «Maybe try bing? wink wink». این جملات خنده‌دار درواقع از یک Repository در گیت‌هاب خوانده می‌شود که شما هم می‌توانید با pull-request در آن مشارکت کنید و جملات جدید برای سایتهای مختلف بنویسید!

راستی شما هم با این دستیار آفیس قدیمی خاطره‌ای دارید؟ خوشحال می‌شوم که آن خاطره را برای من و خوانندگان این نوشته، در قسمت نظرات بنویسید.


برچسب‌ها:،،،،،،،
مرتضی اسدی
مرتضی اسدی
سلام! من مرتضی اسدی هستم، یک توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار و در این وبلاگ دست‌نوشته‌هایم را می‌نویسم.

نظرات


پدرام

من بیاد اون جادوگری افتادم که بعضی وفتها با انگشت به صفحه مانیتور میزد: تاق تاق

حامد صداقت

یادش بخیر منو بردی سالها پیش من زمان سیستم عامل داس برنامه نویسی میکردم و خاطراتی که با این Clippy دارم بیشمار است واقعا حیف شد که دیگه در محصولات آفیس نیست